Géptokozás
Gépház akna zajcsillapítása
A gépház aknában található ventilátorok és kidobó kürtők zajcsillapítása érdekében az akna fedelét SILENT Basic panelekkel fedtük le. Az akna átszellőzését egyedileg méretezett hangtompító idomokon keresztül oldottuk meg. A technológiához tartozó festő kamra eredetileg a gépészeti aknából szívta be a friss levegőt, az akna lezárását követően erre már nem volt lehetőség, ezért a festő kamra beszívó csövére egy zárt, hangtompított szellőző rendszert alakítottunk ki.
Stancoló gépek akusztikai burkolása
Egy fémmegmunkáló üzem területén, a gyártó csarnok egyik sarkában két darab stancoló gépet működtetnek. Az egyik berendezésen rendszeresen végeznek 3 mm vastag saválló acél-megmunkálást, amely jelentős zajterheléssel jár a környező munkahelyekre nézve. Az előzetesen elvégzett vizsgálatok alapján a présgépeket kezelő munkakörökben 87-88 dB zajterhelést állapítottunk meg, valamint a környező munkahelyek esetében is 85 dB körüli zajterhelés volt tapasztalható. Emiatt az itt dolgozó munkavállalók részére az egyéni hallásvédő eszköz viselése kötelező volt. Mindezek mellett a berendezések zajkibocsátása hallható, illetve zavaró volt a csarnok egész területén, valamint a környező területeken kialakított irodákban is. A vállalat részéről felmerült az igény a probléma megoldására, a csarnok zajszintjének csökkentésére, amely céljából szakértői csapatunk több alkalommal is vizsgálatokat végzett a területen, és megállapítottuk, hogy a berendezések tokozásával érhetjük el a legjobb eredményt. A tervezés során fokozott figyelmet kellett fordítanunk a berendezések szellőztetésére is, olyan megoldást kellett találnunk, ami biztosítja a megfelelő szellőzés mellett a szükséges zajcsillapítást is. A másik sarkalatos kérdés a munkadarabok mozgatása volt. A megmunkálandó lemezeket a gép melletti tárolóról kézi erővel húzzák át a berendezés megmunkáló felületére. A kivágott lemezt a gép másik oldalán húzzák át egy speciális asztalra, ahol a kivágott darabokat eltávolítják belőle. A munkadarabok mozgatásához olyan megoldást találtunk, amely a munkamenetet nem lassítja, és a megfelelő zajcsillapítást tudja biztosítani. Az elkészült, a vállalkozás által elfogadott tervek alapján legyártottuk, majd a helyszínen összeszereltük a géptokokat. A zajcsillapítást követő kontrollmérések alapján megállapítottuk, hogy a kezelői munkakörökben a zajterhelés 72 dB-re csökkent, tehát 16 dB-es csillapítást értünk el a kritikus munkahelyek esetében. A környező munkahelyeken végzett mérések alapján megállapítottuk, hogy a berendezéstől 5-6 méter távolságra a zajterhelést a gépek zaja már nem befolyásolja, a csarnok egyéb zajforrásai dominánsok.
Zajcsillapító tokozás javítása
Korábban kicserélt SILENT Basic paneljeink egy félresikerült tolatás során megsérültek, ezért a sérült paneleket új panelekre cseréltük.
Ventilátorok zajcsillapítása
A ventilátor kidobó kürtőjének zajcsillapítása érdekében egyedileg méretezett hangtompító egységet gyártottunk és szereltünk fel. A ventilátor-gépház zajcsökkentése miatt a gépészeti akna egy részét zajcsillapító panelekkel lezártuk, valamint az akna felületét hangelnyelő anyaggal béleltük.
Elszívó ventilátor részleges burkolása
A létesítmény tetején elhelyezett konyhai elszívóventilátor működése során tapasztalható zaj a környezetben található lakóházaknál lakossági panaszt eredményezett. A zajcsillapítás érdekében a ventilátort részleges tokozással láttuk el, melynek eredményeképp a panaszos irányban a zajterhelés 10 dB-lel csökkent.
Kültéri hűtőegység zajcsillapítása
A társasház belső udvarában elhelyezett kültéri hűtőegységek határérték feletti zajterhelést okoztak a legközelebbi védendő lakás homlokzata előtt felevett megítélési ponton. A berendezés zajkibocsátásának csillapítása végett a berendezéseket zajcsillapító burkolattal láttuk el. A berendezések beszívó és kifúvó ágát elkülönítettük, megakadályozva a levegő keveredését. A légáramokat kulisszás hangtompító egységeken keresztül vezettük. A megvalósítást követően határérték alatti zajterhelést mértünk a legközelebbi megítélési ponton.
Szelep zajcsillapító tokozása
A termelés során a szelepen keresztül folyadékot áramoltatnak. A művelet hatására a szelepen zaj keletkezik, amely zavarja a munkaállomás környezetében található többi, csendesebb tevékenységet végző munkavállalót. A zajcsillapítás érdekében a szelepet egy zárt, könnyen bontható burkolattal láttuk el. A burkolatot belső oldalon hangelnyelő SILENT Medium panelekből építettük fel. A zajcsökkentést követően a környező munkaterületeken jelentős zajterhelés csökkenés volt tapasztalható.
Puffertartály tokozása
A szállítórendszerhez tartozó kompresszor által szállított levegő egy hőcserélőn keresztül a puffertartályba jut. A tartály fala a kompresszor működése miatt rezgésbe jön, és tonális hangot bocsát ki. A környezeti zajterhelés vizsgálatok alapján, a tonális korrekciót is figyelembe véve megközelítőleg 15 dB túllépés volt tapasztalható. A puffertartály burkolásához, tokozásához SILENT Medium paneleket használtunk fel. A zajcsökkentést követően nem csak a zajterhelés lett megfelelő, hanem a tonalitás is megszűnt.
Fali kazán zajcsillapítása
Egy irodahelyiség falára rögzített kazán zajkibocsátása zavarta az irodában a hatékony munkavégzést, ezért esedékessé vált a kazán zajkibocsátásának csökkentése. A zaj csökkentése érdekében egy léc tartószerkezetet alakítottunk ki. A tartószerkezetre kerültek a hanggátló, dübörgésgátló (TECSOUND SY 50) és hangelnyelő (HW30sfl „hullámmintás szivacs”) rétegből összeállított panelek. A zajcsillapító burkolat igazodik az iroda helyiségben található bútorokhoz. A fali kazán rögzítése megfelelő volt, ezért szerencsére a szerkezeti rezgések által okozott problémával a jelen esetben nem volt indokolt foglalkozni.
Folyadékhűtő-kompresszor burkolása
A RHOSS folyadékhűtő kompresszor egységeinek zaját részleges burkolással csökkentettük. A burkolás segítségével a kompresszorok hangját árnyékoltuk a védendő létesítmények irányába. A burkolathoz a belső oldalon hangelnyelő anyaggal borított paneleket használtunk.
Hűtőegység akusztikai burkolása
Kültéri hűtő egységhez tartozó kompresszorok zaja zavaróan hatott a berendezés környezetében található lakóházaknál. A zavaró zaj csökkentése érdekében a hűtőegység alatti nyitott részt akusztikai burkolattal láttuk el. A burkolat felhelyezését követően a kompresszorok zaja kevésbé jut ki a környezetbe.
Hangcsillapító doboz
Egy elektronikai berendezéseket vezérlő beltéri egység zajcsökkentése érdekében MDF bútorlapból egy hangcsillapító dobozt alakítottunk ki. A berendezés szellőztetése érdekében a hűtő levegőáramlását egy hangtompító egységgel kombinált labirintus rendszeren keresztül vezettük be a hangcsillapító doboz belsejébe. A hangcsillapító doboz belsejét a megfelelő hangelnyelés érdekében Protecto 20 típusú, 15 és 25 mm vastag hangelnyelő szivaccsal béleltük ki. A hangtompító egység kialakításához pedig Protecto 50 típusú, 20 mm vastag hangelnyelő szivacsot használtunk fel.
Szellőző egység zajcsökkentése
Kazánházi szellőző nyílás zaját csökkentettük hangtompító egység beépítésével. A hangtompító egység kialakítása során HV30sfl típusú hangelnyelő szivacsot használtunk fel.
Nyomásfokozó zajcsökkentése
Nyomásfokozó berendezés zajcsökkentése hangcsillapító tokozás alkalmazásával.
Szivattyú zajcsökkentése
A kazánházi szivattyú rögzítése nem volt megfelelő, ezért az épületszerkezeten keresztül terjedő rezgés a kazánház feletti helyiségben zavaró hatású zajt eredményezett. A szivattyú helytelen felfüggesztést megszüntettük, megfelelő, rezgésszigetelt alátámasztást kapott. A megrendelő igényének megfelelően a szivattyú működés közben keletkező zajt egy zajcsillapító tokozás segítségével csökkentettük le a kívánt szintre. A tokozás belső hangelnyelésének biztosításához HW 30 SFL típusú, hullámmintás hangelnyelő szivacsot használtunk.