Géptokozás
A zajforrások burkolása, tokozása további lehetőséget jelent a zaj csökkentése érdekében. A géptokozás, burkolás igen elterjedt utólagos, passzív zajcsökkentő megoldások, különösen azon gépek és berendezések zajcsökkentésére, amelyek nem igényelnek rendszeres kezelést, félautomata vagy teljesen automatikus működésűek. A gépek burkolatának akusztikus kialakítása és a zajcsökkentő géptokozás között azonban célszerű különbséget tenni.




A gépek burkolása
A gépek burkolása értelemszerűen a gépet körülvevő, a géphez kapcsolódó, saját burkoló elemekből áll.
A gép tokozása
A tokozás, egy a géptől teljesen függetlenül, attól bizonyos távolságra elhelyezett, kifejezetten akusztikai célokat szolgáló szerkezet. Terminológia szerint megkülönböztetünk teljes géptokozást, amely a zajforrást minden oldaláról körülveszi, és részleges tokozást, amely a zajforrásnak csak egy részét veszi körül. A részleges géptokozást úgy kell tervezni, kialakítani, hogy a megfelelő irányba rendelkezzen a legnagyobb beiktatási veszteséggel.
A tokozással elérhető csillapítás nagymértékben függ az alkalmazott falszerkezet hanggátlási tulajdonságaitól, a tok belső hangelnyelési tulajdonságaitól (megfelelő hangelnyelő anyagok alkalmazásától) és különösen függ a nyílások és rések felületétől, azok akusztikai kezelésétől.
A rések és nyílások igen kedvezőtlen hatása miatt a géptokozás során szükségszerűen nyitandó nyílásokat, ajtókat, ablakokat, szellőző-járatokat különös gondossággal, szigetelt, hangtompított megoldásokkal kell kialakítani.
A teljes géptokozás nem mindig valósítható meg, de gyakran a zaj keletkezési helyének jó körülhatárolásával és a zajforrás részleges tokozásával is jelentős eredmény érhető el.
A géptokozás lehetséges akusztikai hibái a következők:

Hangátvezetés a tok falán
A géptokozás során, a tok falának használt anyagot minden esetben a zajcsökkentési igényeknek megfelelően kell kiválasztani.
Kedvezőtlen tömítések miatti hangátvezetés
- a tok elemeinek összeillesztésnél fellépő hangátvezetés
- kivezető csatorna és a tok között fellépő hangátvezetés
- a padlóra illesztésnél fellépő hangátvezetés
- szellőzőnyíláson keresztül fellépő hangátvezetés
Testhang átvezetés
- merev kapcsolat a gép és tok között, ezért az ilyen kapcsolatokat minden esetben ki kell küszöbölni
- a gép kivezető csonkja és a tok merev kapcsolata mentén
- a gép és a talaj a tok rezgésszigetelési hiánya miatt
Kollégáink évtizedes tapasztalatokkal rendelkeznek a környezeti és a munkahelyi zajcsökkentés területén. A zajcsökkentési feladattal kapcsolatban felmerülő kérdések tisztázása érdekében keresse fel kollégáinkat.
Géptokozás és burkolással kapcsolatos referenciamunkáinkat itt ismerheti meg.