Hatásterület meghatározása
Mikor szükséges a hatásterület meghatározása?
A létesítmény zajvédelmi szempontú hatásterület meghatározását a 284/2007 (X. 29.) Korm. rendelet 5. § alapján az alábbi esetek során kell elvégezni:
- előzetes vizsgálati eljárás során,
- környezeti hatásvizsgálati eljárás során,
- egységes környezethasználati engedélyezési eljárás során,
- környezetvédelmi felülvizsgálati eljárás során,
- az a)-d) pontokban felsorolt eljárásokat követő létesítési, használatbavételi, illetve forgalomba helyezési eljárások során, vagy
- ha az illetékes környezetvédelmi hatóság előírja.
A fenti felsorolásban nem szereplő esetben a környezeti zajforrás vélelmezett hatásterülete a környezeti zajforrást magába foglaló telekingatlan és annak határától számított 100 méteres távolságon belüli terület. A területileg illetékes környezetvédelmi hatóság abban az esetben írja elő a hatásterület meghatározását (méréssel illetve számítással), ha a rendelkezésére álló adatok alapján valószínűsíthető, hogy a zajforrás hatásterülete nagyobb, mint a vélelmezett hatásterület.
A környezeti zajforrás hatásterület meghatározásakor azt a napszakot kell figyelembe venni, amely alapján a legnagyobb hatásterület mérhető, illetve számítható.
A zajvédelmi szempontú hatásterület meghatározását a 284/2007 (X. 29.) Korm. rendelet 6. és 7. § megfelelően méréssel, illetve számítással végezzük. A létesítmény zajvédelmi szempontú hatásterületét helyszínrajzon ábrázoljuk a védendő létesítmények és övezeti besorolások feltüntetésével.
A zajvédelmi szempontú hatásterület határa
Egy üzemi illetve szabadidős zajforrás (létesítmény) esetében a zajvédelmi szempontú hatásterület meghatározás során a hatásterület határa az a vonal, ahol a zajforrástól származó zajterhelés:
- 10 dB-lel kisebb, mint a zajterhelési határérték, ha a háttérterhelés is legalább 10 dB-lel alacsonyabb, mint a határérték,
- egyenlő a háttérterheléssel, ha a háttérterhelés kisebb a zajterhelési határértéknél, de ez az eltérés nem nagyobb, mint 10 dB,
- egyenlő a zajterhelési határértékkel, ha a háttérterhelés nagyobb, mint a határérték,
- zajtól nem védendő környezetben – gazdasági területek kivételével – egyenlő a zajforrásra vonatkozó, üdülőterületre megállapított zajterhelési határértékkel,
- gazdasági területek zajtól nem védendő részén nappal (6:00-22:00) 55 dB, éjjel (6:00-22:00) 45 dB.
A környezeti háttérterhelés meghatározása
Egyéb zajforrások hatásának észlelése esetén
Ha a kijelölt mérési pontokon más zajforrás vagy zajforrások hatása is észlelhető, a háttérterhelés értéke megegyezik a környezeti zajvizsgálat során meghatározott, ezen n darab zajforrástól származó, együttes zajterhelés LAM megítélési szintjével.
Egyéb zajforrások hiányában
Ha a kijelölt mérési pontokon más zajforrás hatása nem észlelhető, akkor a háttérterhelés a mért LA95 95 %-os A-hangnyomásszint, mely meghatározható a teljes megítélési időben folyamatos méréssel vagy több, rövidebb idejű méréssel, az MSZ 18150-1:1998 szabvány M3. melléklete szerint.
Szolgáltatásaink részletei, igénybevétele kapcsán, kérjük, keresse fel kollégáinkat.